Svar:
Hej Thor! Mycket intressanta frågor du ställer!
Ultraviolett strålning är
elektromagnetisk strålning vars våglängd är kortare än det synliga ljusets, se nedanstående figur. Den som utsätts för strålning kan drabbas av så kallad snöblindhet (se
Snöblindhet
) och långvarig överexponering är en stor riskfaktor för hudcancer (se
Malignt_melanom
).
Farligheten hos UV-strålning beror helt på hur stark lampan är och hur du riktar den. Om du riktar den mot marken och inte mot ansiktet är det inte farligt om det är en standardlampa som säljs fritt i Sverige. UV-ljuset reflekteras ganska dåligt.
Fluorescens och fosforescens är nästan samma sak, men fosforescens har större fördröjning. Vad som sker är att UV-ljus exciterar atomer till ett exciterat tillstånd. Detta sönderfaller genom att sända ut ljus av längre våglängd (mindre energi).
Fluorescens kommer av fluorit (flusspat, CaF
2) som uppvisar effekten. Fosforescens kommer av fosfor eftersom en viss sorts fosfor är fosforiserande.
För mer information, se artiklarna i Wikipedia
Fluorescence och
Phosphorescence.

/Peter E 2003-10-01